Co to jest JPK?

Jednolity Plik Kontrolny

JPK, czyli Jednolity Plik Kontrolny został stworzony po to, aby uszczelnić system podatkowy w Polsce. Pod tą nazwą kryją się gospodarcze, które przedsiębiorstwo prowadzi przy pomocy oprogramowania komputerowego. Plik przekazuje się do odpowiedniego organu podatkowego.

Księgowość, a rachunkowość. Czym to się różni?

księgowość a rachunkowoś

Pojęcia księgowość oraz rachunkowość są znane wszystkim. Często używane są zamiennie i traktowane jako synonimy, chociaż różnią się między sobą pod względem wykonywanych działań. Podstawową różnicą jest to, że rachunkowość to pojęcie bardziej obszerne, a księgowość jest jej elementem. Mimo tego, że oba obszary związane są z finansami to różnic jest znacznie więcej.

5 cech dobrego biura rachunkowego

biuro rachunkowe

Księgowość jest obszarem, który pochłania dużą część czasu oraz kosztów działalności każdej firmy. Od sposobu jej prowadzenia zależy status tej działalności w świetle polskiego prawa, z którym księgowy musi być obeznany. Ponadto do jej prowadzenia wymagana jest rozległa wiedza także z zakresu finansów. Dlatego coraz większa liczba przedsiębiorców rezygnuje z zakładania odrębnego działu w firmie oraz realizacji księgowości na własną rękę na rzecz współpracy z zewnętrznym biurem rachunkowym.

Zmiany w JPK w 2019 roku

spotkanie-jpk

Rozliczenia podatkowe z fiskusem wymagają rzetelnego prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz udostępniania informacji związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Od pewnego czasu wśród obowiązków spoczywających na podmiotach prowadzących działalność gospodarczą jest także comiesięczne składanie specjalnych raportów w formie elektronicznej. Firmy muszą przesyłać za pośrednictwem internetu tzw. plik JPK.