Czym jest jednolity plik kontrolny i dlaczego jest ważny?

klawiatura
Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, z pewnością słyszałeś o jednolitym pliku kontrolnym, czyli JPK. To zestaw danych, który musisz przekazywać do urzędu skarbowego w celu udokumentowania swoich operacji gospodarczych. JPK jest obowiązkowy dla wszystkich podatników, którzy prowadzą księgowość przy użyciu programów komputerowych.

Czym różni się rachunkowość od księgowości?

księgi rachunkowa
Rachunkowość i księgowość są dwoma terminami, które często używane są zamiennie, ale w praktyce oznaczają dwa różne aspekty zarządzania finansami w biznesie. Choć są ze sobą ściśle powiązane, różnice pomiędzy nimi są kluczowe dla zrozumienia, jak funkcjonuje finansowa struktura firmy. Oto kilka rzeczy, które warto wiedzieć na ten temat.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy biura rachunkowego?

spotkanie z księgową

Polskie prawo podatkowe, kodeks pracy i ustawy, dotyczące działalności gospodarczej nie należą do najprostszych. Nawet osoby doświadczone w prowadzeniu własnych spraw, mogą się pogubić, popełniać błędy lub niewłaściwie zinterpretować przepisy prawa. Skutkuje to najczęściej wezwaniami do Urzędu Skarbowego i niespodziewanymi karami za niedopatrzenia. Aby tego uniknąć, warto zdecydować się na współpracę z profesjonalnym, certyfikowanym biurem rachunkowym. Co można zyskać?

3 cechy profesjonalnego biura rachunkowego

rozliczenia księgowe

Każdy, kto posiada zarejestrowaną działalność gospodarczą, ma obowiązek prowadzenia księgowości, rozliczania podatków, odprowadzania składek ZUS czy chociażby prowadzenia właściwej dokumentacji kadrowo-płacowej, gdy zatrudnia pracowników. Powszechną praktyką jest outsourcing usług księgowych, czyli zatrudnienie profesjonalnego biura rachunkowego do obsługi księgowej przedsiębiorstwa. Czym się charakteryzuje takie biuro?

Księgowość w chmurze? To możliwe!

chmura księgowość
Aby zachować efektywność w działaniu firmy i cieszyć się jej sprawnym funkcjonowaniem, warto wykorzystywać nowoczesne technologie, które ułatwiają życie. Jedno z rozwiązań, które koniecznie powinni znać przedsiębiorcy, to księgowość w chmurze. Dlaczego warto skorzystać z tej opcji? I co to w ogóle oznacza? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.