5 cech dobrego biura rachunkowego

5 cech dobrego biura rachunkowego

biuro rachunkowe

biuro rachunkowe

Księgowość jest obszarem, który pochłania dużą część czasu oraz kosztów działalności każdej firmy. Od sposobu jej prowadzenia zależy status tej działalności w świetle polskiego prawa, z którym księgowy musi być obeznany. Ponadto do jej prowadzenia wymagana jest rozległa wiedza także z zakresu finansów. Dlatego coraz większa liczba przedsiębiorców rezygnuje z zakładania odrębnego działu w firmie oraz realizacji księgowości na własną rękę na rzecz współpracy z zewnętrznym biurem rachunkowym.

Terminowość

Dzień składania rozmaitych wniosków oraz rozliczeń do urzędów jest określony prawem. Dlatego każda firma księgowa podejmująca się działań na rzecz zewnętrznego klienta powinna swoje usługi wykonywać z odpowiednim wyprzedzeniem, by przedsiębiorca miał czas na przejrzenie dokumentów oraz konsultacje, a przede wszystkim, by nie narażać go na nieprzyjemne konsekwencje prawne. 

Dokładność

W pracy księgowego jedną z najważniejszych cech jest precyzja, która przekłada się na dokładność wykonywanych obliczeń, które następnie zostają wprowadzone do ksiąg. Brak tej cechy naraża klienta na konsekwencje prawne, straty finansowe, a samego księgowego właściwie dyskwalifikuje w przypadku podjęcia zawodu. 

Aktualna wiedza

Prawo podatkowe oraz pracy bardzo dynamicznie podlega przekształceniom. W związku z tym pracownicy biura rachunkowego muszą charakteryzować się dociekliwością i indywidualną potrzebą poszerzania oraz aktualizowania wiedzy, która również stanowi element determinujący skuteczność ich działań.

Poszerzenie zakresu proponowanych usług

Biuro rachunkowe to nie tylko prowadzenie ksiąg i sporządzanie różnego rodzaju sprawozdań dla ZUS-u i Urzędu Skarbowego. Coraz częściej podmioty te decydują się na działalność w zakresie doradztwa podatkowego, które pozwala na osiągnięcie przez przedsiębiorstwa optymalizacji opłat. Kolejną cechą firm rozwijających się w zakresie usług księgowych jest obsługa kadrowo-płacowa na rzecz przedsiębiorców. 

Umiejętność przygotowania podsumowań oraz audytów

Współpraca z zewnętrznym podmiotem zyskuje większy sens w momencie, kiedy przepływające przez biuro rachunkowe dane mogą posłużyć w sporządzeniu sprawozdania pozwalającego na zmianę modelu zarządzania firmą. Audyty finansowe, podatkowe bądź kadrowo-płacowe pozwalają na to, aby uświadomić przedsiębiorcy kwestie, których on sam może nie dostrzegać podczas zarządzania swoim zespołem.