Co to jest JPK?

Co to jest JPK?

Jednolity Plik Kontrolny

JPK, czyli Jednolity Plik Kontrolny został stworzony po to, aby uszczelnić system podatkowy w Polsce. Pod tą nazwą kryją się gospodarcze, które przedsiębiorstwo prowadzi przy pomocy oprogramowania komputerowego. Plik przekazuje się do odpowiedniego organu podatkowego.

Do sporządzania i wysyłania JPK zobowiązane są podmioty, które są aktywnymi podatnikami VAT, czyli przede wszystkim działalności gospodarcze, niezależnie od formy prawnej. Plik składa się z części obowiązkowej oraz dodatkowej. Pierwsza z nich musi być składana co miesiąc, druga – na żądanie organu podatkowego. Do obowiązkowego JPK zalicza się dokładna ewidencja wszystkich zakupów oraz prowadzonej sprzedaży VAT. Plik nosi nazwę JPK_VAT z deklaracją (JPK_V7M lub JPK_V7K). Nasze biuro rachunkowe zajmuje się między innymi księgowością, a więc sporządzaniem Jednolitych Plików Kontrolnych.

Elementy JPK wysyłane na żądanie organu podatkowego to:

  • księgi rachunkowe (JPK_KR),

  • wyciąg bankowy (JPK_WB),

  • magazyn (JPK_MG),

  • faktury VAT (JPK_FA),

  • faktury VAT RR (JPK_FA_RR),

  • Księga Przychodów i Rozchodów (JPK_PKPIR),

  • ewidencja przychodów, inaczej ryczałt (JPK_EWP).

Dlaczego warto skorzystać z biura rachunkowego w sporządzaniu JPK?

Jednolity Plik Kontrolny zawiera informacje o wszystkich wydatkach oraz zyskach przedsiębiorstwa.  Z tego powodu jego sporządzanie wymaga ogromnej wiedzy, skupienia i doświadczenia. Specjaliści z naszej firmy zajmują się księgowością mobilną od czasów, kiedy ta weszła na Polski rynek. Do obowiązków przedsiębiorcy należy jedynie przygotowanie zapisów o finansach oraz złożenie niezbędnych podpisów. Dzięki temu można zaoszczędzić mnóstwo cennego czasu i obniżyć koszty prowadzenia firmy.

Warto pamiętać o tym, że błędy w JPK lub niezawarcie w nim wszystkich danych może skutkować wysokimi sankcjami. Te mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, w zależności od stopnia wykroczenia. Skorzystanie z profesjonalnego biura rachunkowego eliminuje ryzyko kosztownych błędów.