Roczne rozliczenia podatków. Co warto wiedzieć?

Roczne rozliczenia podatków. Co warto wiedzieć?

PIT formularz

Każda osoba uzyskująca w Polsce przychody z tytułu pracy albo prowadząca własną działalność gospodarczą, musi raz do roku złożyć roczne zeznanie podatkowe, które znane jest wszystkim powszechnie jako PIT. Z roku na rok zasady składania tego zeznania nieco się zmieniają, dlatego warto pozostawać w temacie, by niczego nie pominąć. Co warto wiedzieć, jeśli chodzi o roczne rozliczenie podatków? Zapraszamy do lektury.

Czym jest PIT?

Podstawową kwestią, jaką należy rozumieć, jest przede wszystkim to, czym jest w ogóle PIT i dlaczego musimy go składać do Urzędu Skarbowego. Skrót PIT pochodzi od angielskiego wyrażenia Personal Income Tax. Oznacza to więc dosłownie osobisty podatek dochodowy, czyli jak łatwo wydedukować - podatek od dochodu, jaki uzyskaliśmy w danym roku podatkowym. Dotyczy on nie tylko przychodów z tytułu umowy o pracę, ale także wszelkiego rodzaju innych umów (umowa zlecenie, umowa o dzieło), emerytur, rent, zasiłków, wykonywania wolnego zawodu czy prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Zgodnie z ustawą z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych, każda osoba pełnoletnia wykazująca dochody podlega obowiązkowi rozliczenia podatku PIT, choć istnieją pewne wyjątki.

Rodzaj formularza

To jedna z najważniejszych kwestii w tym temacie. Nie ma bowiem jednego, uniwersalnego wzoru formularza dla każdego pracującego Polaka. Choć w przypadku osób zatrudnionych najczęściej jest to jedynie PIT-37, to jednak osoby prowadzące własną działalność gospodarczą wybiorą formularz PIT-36 lub PIT-36L, a podatnicy, którzy uzyskali przychody z tytułu kapitałów pieniężnych - PIT-38. Natomiast osoby, które w danym roku sprzedały nieruchomość, złożyć muszą formularz PIT-39. Widzimy więc, że samych rodzajów formularzy jest wiele i musimy orientować się, który z nich będzie dla nas w danym roku obowiązkowy.

Ulgi podatkowe

To temat, który najbardziej interesuje większość z nas. Ulgi podatkowe pozwalają bowiem na odliczenie pewnych kosztów od podatku rocznego, a w rezultacie na zaoszczędzenie pieniędzy, które w innym przypadku musielibyśmy oddać Urzędowi Skarbowemu. Jaką formę mogą przyjmować te ulgi podatkowe? Odliczyć od przychodu możemy na przykład darowiznę, składki wpłacane na ZUS, wydatki na Internet czy ulgę rehabilitacyjną. Od podatku można odliczyć także ulgę prorodzinną czy składki zdrowotne.

Sposób złożenia deklaracji

Deklarację podatkową można złożyć na kilka sposobów. Można oczywiście wybrać najbardziej tradycyjną opcję, czyli przesłać deklarację za pośrednictwem poczty lub bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym. Wówczas warto jednak wziąć pod uwagę czas potrzebny na dostarczenie takiej deklaracji, ponieważ w większości przypadków należy to zrobić do końca kwietnia. Bezpieczniej jest więc wysłać deklarację listem poleconym, aby uniknąć ryzyko jej zaginięcia podczas transportu. Obecnie coraz więcej osób decyduje się jednak na przesłanie formularza drogą internetową. Dzięki profilowi zaufanemu można bezpośrednio zalogować się na swoje konto podatkowe i zobaczyć propozycję rozliczenia przygotowaną dla nas przez Urząd Skarbowy. Jeśli się z nią zgadzamy, wystarczy to zatwierdzić kilkoma kliknięciami. Jest to duże ułatwienie pozwalające na zminimalizowanie ryzyka popełnienia błędów.

1% dla organizacji pożytku publicznego

Każdy podatnik ma możliwość przekazania wartości 1% swojego podatku wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP). W formularzu należy wówczas wskazać, jaką organizację (np. charytatywną) pragniemy wesprzeć, a nawet mamy możliwość wybrać cel szczegółowy, czyli konkretne imię i nazwisko osoby objętej opieką takiej organizacji, której pragniemy pomóc. Choć może wydawać się, że 1% to stosunkowo niewiele, na dużą skalę może to oznaczać naprawdę ogromną i realną pomoc.

Rozliczanie się ze współmałżonkiem

To kolejna kwestia, która zastanawia każdego roku tysiące Polaków - czy warto rozliczać się wspólnie ze współmałżonkiem czy też indywidualnie? W tej kwestii warto wiedzieć, że opcja wspólnego rozliczenia opłaca się przede wszystkim wtedy, kiedy różnica pomiędzy zarobkami żony i męża jest dość wyraźna. Podatek obliczany jest bowiem wówczas jedynie od połowy łącznych dochodów małżonków, zatem wyciągnięcie średniej z dwóch źródeł dochodu może być bardziej opłacalne niż potraktowanie ich osobno.

Widać więc, że kwestii, które należy wziąć pod uwagę przy składaniu rozliczenia rocznego jest naprawdę wiele. Jeśli nie jesteśmy mocno obeznani w tym temacie, dość łatwo jest popełnić błąd, przez co konieczne może być złożenie korekty, a nawet doliczenie do podatku odsetek za zwłokę. Dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalnego biura rachunkowego, które pomoże nam optymalnie dobrać ulgi podatkowe i wypełnić formularz bez błędów.